Princip internetové aukce

Na internetových aukčních serverech můžete prodávat opravdu téměř vše, od elektroniky přes filmy z dovolené na Bahamách. Aukce tohoto typu často využívají firmy k prodeji zboží, po němž už není poptávka. Na Ebay.com byla v jednu dobu k prodeji i funkční ledvina, o tanku a ponorce radši více nemluvit. Podle zásad moderního trhu se i na aukcích dá prodat cokoliv a naopak i cokoliv sehnat.

Zasahovat do průběhu aukce nebo vytvářet dražby může jen registrovaný uživatel, bez registrace se lze jen dívat. Registrace do všech aukčních serverů je ale zdarma!


Registrace a ověření

Registrace do všech aukčních serverů je bezplatná a většinou je vyžadováno několik informací o Vás - jméno, e-mail a kontaktní adresa. Správnost e-mailu se často ověřuje během registrace (přijde Vám e-mail, který musíte potvrdit). Ostatní údaje se ale ověřují hůře, pro vyšší bezpečnost prodejců a kupujících je ale často využíván i jiný způsob ověření. Nejčastěji se jedná o poštovní dopis s kódem, který Vám přijde na kontaktní adresu (kód z dopisu je nutné napsat po přihlášení na server). Tento způsob v ČR využívá Aukro.cz a několik dalších. Další možný způsob ověřování je pomocí kreditní karty, to vyžaduje např. Ebay.com.


Průběh dražby

Nejnižší vyvolávací cena na českých aukčních serverech je jedna koruna, nejnižší příhoz také. Prodejce si také může zvolit minimální cenu, za kterou bude zboží prodejné (ta není zobrazována) a nalákat tak kupující na nízkou vyvolávací cenu, není to ale příliš časté. Aukce probíhají od jednoho dne po dva týdny dle libosti. Nejvyšší nabídka samozřejmě vyhrává. Po ukončení aukce mají prodejce i kupující sedm dní na výměnu zboží a peněz, zákon nedovoluje výjimky. Některé dražby mohou mít také aktivované tlačítko "Kup teď!” umožňující okamžitý nákup za fixní cenu.

Systém automatického přihazování považuji za jednu z největších výhod internetové dražby. Kupující si zvolí maximální hodnotu, za kterou zboží zakoupí, a pokud je jeho nabídka překonána, tak za něj automat přihodí minimum navrch, a tak to dělá až do chvíle, kdy aukce dosáhne zvoleného maxima (které jste zadali).